Babezióza u psov

Príznaky, diagnostika, liečba a prevencia

Babezióza je vážne ochorenie psov spôsobené prvokom Babesia canis, ktorý sa prenáša kliešťami.

Kliešte a babezióza sú dve témy, ktoré majiteľov psov veľmi zaujímajú, pretože tieto parazity môžu mať vážne následky pre zdravie ich miláčikov.

Babezioza u psov Veterinarna ambulancia Kosice

Toto ochorenie môže byť pre psov veľmi nebezpečné, pretože môže spôsobiť poškodenie orgánov a dokonca aj smrť.

V tomto článku sa pozrieme na príznaky, diagnostiku, liečbu a prevenciu babeziózy u psov.

Babezioza u psov Veterinár Košice

Príznaky babeziózy u psov

Príznaky babeziózy u psov sa môžu líšiť v závislosti od závažnosti ochorenia. Niektoré z najbežnejších príznakov sú:

 • slabosť a únava
 • strata chuti do jedla
 • zvýšená telesná teplota
 • zvracanie a hnačka
 • anémia
 • krv v moči
 • ťažkosti s dýchaním

Diagnostika babeziózy u psov

Ak si všimnete u svojho psa niektorý z vyššie uvedených príznakov, mali by ste ho čo najskôr zobrať k veterinárovi. Veterinár môže vykonať krvné testy, aby zistil, či je váš pes infikovaný Babesia canis.

Liečba babeziózy u psov

Liečba babeziózy u psov sa väčšinou zameriava na boj s infekciou a zlepšenie symptómov. Väčšina psov s babeziózou musí byť hospitalizovaná a podstúpiť liečbu antibiotikami a antiparazitikami. Okrem toho môžu byť potrebné krvné transfúzie a podpora nutrične hodnotnej a zdravej výživy.

Prevencia babeziózy u psov

Najlepšou prevenciou babeziózy u psov je zabrániť infekcii kliešťami. Môžete to urobiť tým, že svojho psa pravidelne kontrolujete po prechádzkach a používate antiparazitické lieky na kliešte. Okrem toho je dôležité udržiavať čistotu a hygienu psieho prostredia, aby sa zabránilo šíreniu ochorenia.

Babezioza u psov VETERAS

Záver článku

Babezióza je závažné ochorenie, ktoré môže vážne ohroziť zdravie vášho psa.

Naši skúsení veterinári Vám radi poradia a odporučia antiparazitickú liečbu, ktorú nájdete v našej ponuke produktov značiek Bravecto, Simprica, Credelio a NexGuard.

 1. Čo je babezióza a ako sa prenáša?
  - Babezióza je infekčné ochorenie spôsobené prvokom Babesia, ktorý sa prenáša prostredníctvom kliešťov. Tieto parazity sa kŕmia na psoch a prenášajú infekciu cez svoju slinnú žľazu do krvného obehu.

 2. Aké sú príznaky babeziózy u psov?
  - Príznaky babeziózy u psov môžu zahŕňať hnačku, zvracanie, zvýšenú teplotu tela, slabosť, stratu chuti do jedla, tmavú moč, žltnutie kože (žltačka) a bledé alebo modrasté ďasna.

 3. Ako sa diagnostikuje babezióza u psov?
  - Diagnostika babeziózy u psov zahŕňa klinické vyšetrenie, krvné testy na detekciu parazitov a ich protilátok, ako aj mikroskopické vyšetrenie krvných preparátov na identifikáciu Babesia.

 4. Aké sú možnosti liečby babeziózy u psov?
  - Liečba babeziózy u psov zahŕňa podávanie antiparazitárnych liekov, ako sú antimalariká a antibiotiká, ktoré môžu pomôcť zničiť prvoky a zmierniť príznaky. V niektorých prípadoch môže byť potrebná hospitalizácia, infúzna terapia a podporná liečba.

 5. Ako môžem zabrániť babezióze u svojho psa?
  - Preventívne opatrenia zahŕňajú pravidelné aplikácie repelentov proti kliešťom, kontrolu a odstraňovanie kliešťov z kože psa, používanie antiparazitárnych tabletiek, obojkov alebo pipiet, a obmedzenie kontaktu s oblasťami s vysokou populáciou kliešťov. Je tiež dôležité vyhýbať sa prenosu krvi od infikovaných psov.

 6. Ako môžem chrániť svojho psa pred babeziózou?
  - Prevencia babeziózy zahŕňa pravidelné používanie repelentov proti kliešťom, preventívne liečby proti kliešťom a vyhýbanie sa oblastiam, kde je vysoký výskyt kliešťov. Rovnako je dôležité pravidelne kontrolovať psa na prítomnosť kliešťov a pri najmenšom podozrení na infekciu vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

 7. Môže sa babezióza prenášať aj na ľudí?
  - Zatiaľ čo babezióza je primárne ochorenie psov, niektoré druhy Babesia môžu infikovať aj ľudí. Preto je dôležité dodržiavať rovnaké preventívne opatrenia aj pre seba a ostatných členov rodiny.

 8. Je babezióza v našej oblasti bežná?
  - Výskyt babeziózy môže byť závislý od geografickej oblasti. Je užitočné informovať sa u miestneho veterinára o rizikách a možnostiach prevencie v danom regióne.

 9. Aké sú dlhodobé dôsledky babeziózy na zdravie psa?
  - U niektorých psov môžu byť dlhodobé následky babeziózy závažné, vrátane poškodenia orgánov alebo dokonca úmrtia. Preto je dôležité včasné odhalenie a liečba ochorenia.

 10. Môžu byť nejaké komplikácie spojené s liečbou babeziózy?
  - Niektoré plemená psov alebo jednotlivci môžu byť citlivejšie na niektoré lieky používané na liečbu babeziózy. Je dôležité diskutovať s veterinárnym lekárom o možných vedľajších účinkoch a komplikáciách liečby.

 11. Aký je význam pravidelných návštev veterinára v prevencii babeziózy?
  - Pravidelné návštevy veterinára sú kľúčové nielen pre diagnostiku a liečbu babeziózy, ale aj pre plánovanie vhodného preventívneho programu, vrátane vakcinácie a antiparazitárnej liečby.

Ak si myslíte, že váš pes môže byť infikovaný Babesia canis, neváhajte a zaregistrujte sa na veterinársku prehliadku v našej ambulancii VETERAS.

Pomôžeme Vám zistiť, či Váš pes trpí babeziózou a navrhneme kroky k jeho rýchlemu uzdraveniu.

Nezanedbávajte zdravie svojho psa a navštívte nás bezodkladne.

Ak chcete svojho psa ochrániť pred touto chorobou, navštívte nás v našej veterinárnej ambulancii VETERAS.


Autor článku

MVDr. Barbara Popovičová

IMG_8626 – kópia