Čipovanie psov a mačiek

Čipovanie psov Košice VETERAS

Počnúc dňom 1.11.2019 je čipovanie psov povinné a to do 12. týždňa po narodení šteniatka. V praxi to pre chovateľov znamená, že Váš psík musí byť už po dovŕšení veku 12 týždňov bez akýchkoľvek výnimiek začipovaný.

Ak by sa tak nestalo veterinárny lekár nesmie takéhoto psíka ošetriť. V nevyhnutných prípadoch, kedy by mohlo vzniknúť riziko ohrozenia zdravotného stavu zvieraťa alebo človeka je možná výnimka, no následne musí byť pes riadne a bezodkladne začipovaný.

V prípade nedodržania tejto povinnosti hrozí majiteľovi i veterinárovi, ktorý psa ošetril bez čipovania pokuta vo forme finančných sankcií. Čipovanie mačiek v súčasnosti povinné nie je. Funguje však na báze dobrovoľnosti pre zlepšenie evidencie pohybu zvierat, pri snahe nájsť stratené zviera alebo pri vedení záznamov o vakcinácii proti besnote.

Čo je to čipovanie psov?

Ide o zavedenie mikročipu pod kožu zvieratka pomocou aplikátora, ktorý vyzerá ako ihla. Mikročip nazývame odborne transponder. Ide o rádiofrekvenčné zariadenie, ktoré slúži iba na prečítanie uloženého identifikačného 15 miestneho číselného kódu.

Čipovanie psov Košice

Pre uvedenie informácie na správnu mieru mikročip neslúži na hľadanie a nepomôže pri vysledovaní strateného psa, pretože nevysiela GPS súradnice. Identifikačný číselný kód je ale vedený v Centrálnom registri spoločenských zvierat (CRZS).

Ak sa Váš pes niekde zatúla alebo stratí je tak vysoká pravdepodobnosť, že sa po nájdení a odčítaní identifikačného kódu k Vám znova šťastne vráti. Rovnakú funkciu zabezpečuje aj v prípade zatúlaných začipovaných mačiek.

Čipovanie psov Košice VETERAS

Údaje v CRZS sú vedené nie len o zvierati (meno, vek, plemeno, druh, záznamy o vykonaní vakcinácii proti besnote, atď.) ale aj o jeho majiteľovi (tel. číslo a adresa). V takomto prípade ak sa zatúlaný psík alebo mačička šťastne nájdu je im u veterinára odčítaní číselný kód. Tento kód je následne zadaný do online registra CRZS, v ktorom sa ľahko dopátrame k údajom o majiteľovi, ktorého kontaktujeme so šťastnou správou o nájdení jeho strateného domáceho miláčika.

Neváhajte nás kontaktovať v prípade potreby o začipovanie šteniatka alebo dospelého psa, ktorý zatiaľ čipovaný nebol. Dohodnite si termín stretnutia a navštívte našu veterinárnu ambulanciu.