Nechcené močenie domácich miláčikov

Možné príčiny a riešenia močových problémov pre Vášho psa alebo mačku

Ak v poslednej dobe zaznamenávate, že Váš pes alebo mačka častejšie močia mimo svojho vyhradeného miesta na vykonávanie potreby, ako je toaleta alebo pieskovisko, je dôležité to vnímať ako signál, že niečo nie je v poriadku.

Močenie psa Veterinar košice VETERAS s.r.o.

Nechcené močenie môže byť príznakom močových problémov, infekcie alebo dokonca stresu.

V tomto článku sa pozrieme na možné príčiny tohto správania a poskytneme vám rady, ako sa s tým vyrovnať.

 1. Močové problémy:
  Ak Váš miláčik začne močiť mimo svojho vyhradeného miesta, môže to znamenať, že trpí niektorými močovými problémami. Možné príčiny môžu zahŕňať močové kamene, zápaly močového mechúra alebo obličiek, a dokonca aj zlyhanie obličiek. Tieto problémy môžu spôsobovať bolesti alebo nepohodlie pri močení, čo vedie k tomu, že Váš miláčik vyhľadáva iné ako tradičné miesta na uvoľnenie sa.
  Riešenie:
  V prípade, že máte podozrenie na močové problémy u svojho domáceho miláčika, je najdôležitejšie vyhľadať veterinárnu pomoc. Veterinár môže vykonať dôkladné vyšetrenie a diagnostikovať príčinu problému. V závislosti od diagnózy môže byť potrebná liečba antibiotikami, výživové zmeny alebo iné špecifické opatrenia, ktoré Vám Váš veterinár odporučí.

  Močenie psa Veterinar košice VETERAS
 1. Infekcie močových ciest:
  Infekcie močových ciest sú bežnou príčinou nechceného močenia u psov a mačiek. Tieto infekcie môžu spôsobiť podráždenie močového mechúra a močových ciest, čo vedie k nepríjemným pocitom pri močení. Vaša mačka alebo pes môžu snažiť sa vyhnúť bolesti tým, že močia mimo svojho vyhradeného miesta.

  Riešenie: Ak sa domnievate, že Váš miláčik trpí infekciou močových ciest, mali by ste ho čo najskôr previesť k veterinárovi na vyšetrenie. Veterinár vykoná potrebné testy na potvrdenie infekcie a predpíše liečbu, ktorou sú v tomto prípade prevažne antibiotiká. Je dôležité dodržiavať predpísanú liečbu a zabezpečiť, aby mal Váš miláčik dostatok čerstvej vody, aby sa zmiernili príznaky infekcie.
 1. Stres a emocionálne problémy:
  Pes alebo mačka môže začať močiť mimo vyhradeného miesta aj v dôsledku stresu alebo emocionálnych problémov. Zmeny v domácom prostredí, príchod nového člena rodiny alebo nedostatok pozornosti môžu spôsobiť úzkosť Vášho miláčika a následne aj nechcené močenie.
  Močenie psa Veterinar košice VETERAS sro

  Riešenie: Ak je stres pravdepodobnou príčinou nechceného močenia, je dôležité poskytnúť svojmu domácemu miláčikovi dostatok času a pozornosti. Vytvorte mu stabilné a upokojujúce prostredie, zabezpečte dostatok hračiek a fyzickej aktivity a postupne ho zoznámte s novými situáciami. Ak problém pretrváva, môže byť užitočné konzultovať ho s odborníkom na správanie domácich zvierat alebo profesionálnym trénerom, ktorý Vám môže poskytnúť ďalšie rady a stratégie na zvládnutie stresu Vášho miláčika.

Záver článku

 • Čo je nechcené močenie a aké sú jeho možné príčiny u psov a mačiek?
  - Nechcené močenie je stav, kedy pes alebo mačka močí mimo svojho určeného miesta, ako sú vycvičené toalety alebo vonkajšie prostredie. Príčiny môžu zahŕňať zdravotné problémy, stres, úzkosť, teritoriálnu agresivitu, sociálne značkovanie, nedostatok výchovy alebo zmeny v prostredí.

 • Aké sú príznaky nechceného močenia u psov a mačiek?
  - Príznaky môžu zahŕňať močenie mimo toalety, močenie v malých množstvách, časté alebo nadmerné močenie, skryté močenie, ako aj zmeny v správaní, ako je úzkosť alebo podráždenosť.

 • Ako sa diagnostikuje nechcené močenie u psov a mačiek?
  - Diagnostika zahŕňa klinické vyšetrenie veterinárnym lekárom, vyhodnotenie moču na prítomnosť infekcií, krvných testov na vyhodnotenie funkcie obličiek, ultrazvukové vyšetrenie a vyhodnotenie životného prostredia a správania zvieraťa.

 • Ako sa lieči nechcené močenie u psov a mačiek?
  - Liečba závisí od príčiny nechceného močenia. To môže zahŕňať liečbu zdravotných problémov, ako sú infekcie močových ciest alebo ochorenia obličiek, zmenu prostredia alebo rutiny, tréning a výchovu, a v niektorých krajných prípadoch aj farmakoterapiu.

 • Ako môžem predchádzať nechcenému močeniu u psov a mačiek?
  - Prevencia zahŕňa pravidelné veterinárne kontroly na odhalenie možných zdravotných problémov, tréning na toaletu, správne riadenie stresových situácií, udržiavanie čistoty toalety a vonkajšieho prostredia a poskytovanie dostatočného cvičenia a stimulácie pre domáceho miláčika.

V prípade, že si všimnete, že Váš pes alebo mačka močia mimo vyhradeného miesta, je dôležité rýchlo konať a neignorovať toto správanie. Včasná diagnostika a liečba môžu pomôcť Vášmu miláčikovi znížiť nepohodlie a vrátiť mu zdravý a šťastný život. Nezabudnite vyhľadať našu pomoc veterinára vo veterinárne ambulancii pre Košice a okolie VETERAS s.r.o., kde Vám poskytneme odbornú starostlivosť a individuálne prispôsobené riešenia pre Vášho domáceho miláčika.


Autor článku

MVDr. Barbara Popovičová
IMG_9197