Problémy so správaním a chovom domácich zvierat

Správanie a chov domácich zvierat môžu byť pre majiteľov veľkou výzvou

Aj keď sú zvieratá našimi najlepšími priateľmi, ich správanie môže byť niekedy frustrujúce a nezvládnuteľné.

Problémy so správaním a chovom domácich zvierat

V tomto článku sa budeme venovať najbežnejším problémom so správaním a chovom domácich zvierat a poradíme vám, ako tieto problémy rozpoznať a liečiť.

Problémy správania psov a mačiek

 • Agresivita
  - u zvierat môže byť nebezpečná pre majiteľov aj pre ostatných ľudí a zvieratá v okolí. Zvieratá môžu byť agresívne z mnohých dôvodov, napríklad z úzkosti, závislosti na majiteľovi, útoku alebo ochrane teritória. Je dôležité zistiť príčinu agresivity vášho zvieraťa a nájsť vhodné riešenie. Pomôcť môže školenie a správna socializácia.

 • Separáčná úzkosť
  - je stav, kedy sa zviera cíti neisté a stresované, keď je odlúčené od svojho majiteľa. Tento stav môže viesť k deštruktívnemu správaniu, ako napríklad žuvačke nábytku alebo iných vecí v byte. Majitelia môžu pomôcť zmierneniu separačnej úzkosti pomocou postupného tréningu, kedy zviera postupne zvyká na odlúčenie a na prítomnosť majiteľa v okolí.

 • Problémy s močením
  - sú bežné u zvierat, najmä u psov. Medzi najčastejšie problémy patrí inkontinencia, čiže nedostatočná kontrola nad močením, a močové infekcie. Tieto problémy môžu byť liečené pomocou správnej výživy, antibiotík a pravidelného tréningu.

 • Agresivita voči iným zvieratám
  - ak má váš pes alebo mačka tendenciu byť agresívny voči iným zvieratám, môže to byť pre majiteľov zdrojom stresu a neistoty. Je dôležité rozpoznať príčinu tejto agresivity a nájsť vhodné riešenie. Pomôcť môže tréning a postupná socializácia.

 • Kŕmenie a strava
  - správne kŕmenie a strava sú dôležité pre zdravie a správne správanie domácich zvierat. Nekvalitná strava môže viesť k rôznym zdravotným problémom, ako napríklad nadváhe alebo nedostatku vitamínov a minerálov. Kvalitná strava by mala byť založená na potravinách bohatých na bielkoviny a obsahovať dostatok vlákniny, vitamínov a minerálov. Odporúča sa aj postupné zavádzanie nových druhov potravín, aby sa zviera postupne naučilo jesť rôzne druhy potravín.

 • Nuda a nedostatok stimulácie
  - môžu byť pre zvieratá rovnako frustrujúce ako pre ľudí. Domáce zvieratá, najmä psi a mačky, potrebujú zábavu a stimuláciu, aby sa cítili spokojne a vyrovnané. Majitelia môžu pomôcť zlepšeniu správania svojho zvieraťa pomocou dostatku hračiek, zábavy a pravidelných prechádzok.

 • Nedostatočný tréning a socializácia
  - môžu viesť k rôznym problémom so správaním a chovom domácich zvierat. Zvieratá potrebujú pravidelný tréning a socializáciu, aby sa naučili správať sa správne v rôznych situáciách a okolnostiach. Majitelia môžu pomôcť zlepšeniu správania svojho zvieraťa pomocou pravidelného tréningu a socializácie v rôznych situáciách a okolnostiach.

Záver článku

Všetky vyššie uvedené problémy so správaním a chovom domácich zvierat môžu byť frustrujúce pre majiteľov, ale existujú spôsoby, ako týmto problémom predchádzať alebo ich riešiť.

DSC_3557

Je dôležité venovať zvieraťu dostatočnú pozornosť, tréning a socializáciu a ponúkať mu dostatok zábavy a stimulácie.

DSC_3153

Ak máte problémy so správaním svojho zvieraťa, neváhajte sa s nami poradiť ohľadne správania Vášho zvieraťa a my Vám pomôžeme nájsť vhodné riešenie. Použite nato náš kontaktný formulár.


Autor článku

MVDr. Barbara Popovičová

MVDr. Barbara Popovičová - Veterinár Košice