Najčastejšie choroby mačiek a kocúrov

Prehľad najčastejších zdravotných problémov, ktoré trápia domáce mačky a kocúry, ako sa prejavia a ako ich môžeme liečiť.

Mačky a kocúry sú pre mnohých z nás viac než len domáce zvieratá.

Mačka so zdravotným preukazom VETERAS

Sú to naši priatelia, ktorých si vážime a ktorí nám prinášajú radosť a lásku.

Avšak, rovnako ako každý živý organizmus, aj mačky a kocúry môžu trpieť rôznymi zdravotnými problémami.

Preto je dôležité, aby sme boli schopní rozpoznať príznaky a prevencia ich vzniku.

Mačka so zdravotným preukazom

Najčastejšie choroby domácich mačiek a kocúrov:

 1. Očné choroby
  Mačky a kocúry sú náchylné na rôzne očné problémy, ako je napríklad zápal spojiviek alebo katarakta. Tieto choroby môžu spôsobiť zhoršenie zraku alebo dokonca slepotu. Je dôležité, aby sme včas rozpoznali príznaky a podstúpili liečbu.
 2. Choroby dýchacieho systému
  Mačky a kocúry môžu trpieť ochoreniami dýchacieho systému, ktoré môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ako je napríklad infekcia alebo alergia. Príznaky môžu zahŕňať kýchanie, kašeľ alebo ťažkosti s dýchaním.
 3. Choroby tráviaceho systému
  Mačky a kocúry môžu trpieť rôznymi ochoreniami tráviaceho systému, ako je napríklad zápcha, hnačka alebo zvracanie. Je dôležité sledovať ich stravu a prípadne podstúpiť lekársku kontrolu, ak sa príznaky pretrvávajú.
 4. Choroby močového systému
  Mačky a kocúry sú náchylné na ochorenia močového systému, ako je napríklad infekcia močových ciest alebo tvorba močových kameňov. Príznaky môžu zahŕňať časté močenie, krv v moči alebo bolesť pri močení.
 5. Choroby kože
  Mačky a kocúry môžu trpieť rôznymi kožnými chorobami, ako je napríklad svrbenie, lupiny alebo zápaly kože. Tieto ochorenia môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ako je napríklad infekcia alebo alergia, a môžu sa prejaviť rôznymi príznakmi, ako je napríklad zmena farby kože alebo vypadávanie srsti.
 6. Choroby srdca a krvného obehu
  Mačky a kocúry môžu trpieť rôznymi ochoreniami srdca a krvného obehu, ako je napríklad srdcová arytmia alebo hypertenzia. Príznaky môžu zahŕňať ťažkosti s dýchaním, únava alebo vracanie.
 7. Choroby pohybového aparátu
  Mačky a kocúry môžu trpieť rôznymi ochoreniami pohybového aparátu, ako je napríklad artritída alebo osteoporóza. Príznaky môžu zahŕňať ťažkosti s pohybom, bolesť a opuch kĺbov. Liečba týchto chorôb závisí od príčiny a závažnosti ochorenia. Preto je dôležité, aby sme si pri prvých príznakoch vyhľadali pomoc veterinára, ktorý nám pomôže stanoviť diagnózu a navrhnúť vhodnú liečbu.

Preventívne opatrenia môžu zahrnovať pravidelnú kontrolu zdravia u veterinára, dodržiavanie zdravej stravy a dostatočného množstva pitnej vody, pravidelné očkovanie a prevenciu proti parazitom a zdravé prostredie, kde sa náš miláčik môže pohybovať.

Mačka so zdravotným preukazom VETERINAR KOSICE

Ak sa o svojho miláčika dobre staráme a dbáme na jeho zdravie, môžeme sa spoločne tešiť z jeho radosti a lásky na mnoho rokov.


Autor článku:

MVDr. Barbara Popovičová

IMG_8626 – kópia