Dentálna hygiena mačiek a kocúrov

Ako sa starať o zuby mačiek a kocúrov, aby sa minimalizovalo riziko zubných problémov a chorôb?

Dentálna hygiena mačiek a kocúrov VETERAS

Dentálna hygiena mačiek a kocúrov je kľúčová pre udržanie ich zdravia a pohody.

Zuby mačiek a kocúrov sú podobne citlivé ako tie naše, ale na rozdiel od nás, zvieratá nie sú schopné sa o svoje zuby postarať samy.

Preto je na majiteľoch zvierat, aby im pomohli udržiavať ich zuby v dobrom stave.

DEntálana hygiena mačiek VETERAS Veterinár Košice

Aké sú bežné zubné problémy u mačiek a kocúrov?

Ak sa o zuby mačky alebo kocúra nestaráte správne, môžu sa vyskytnúť rôzne problémy.

Niektoré z najbežnejších zubných problémov, ktoré postihujú mačky a kocúry, sú:

 1. Zubný plak - film baktérií a potravín, ktorý sa vytvára na zuboch a ďasnách. Ak sa neodstráni, môže sa zmeniť na tvrdú vrstvu zvanú zubný kameň.

 2. Zubný kameň - tvrdá vrstva baktérií a minerálov, ktorá sa vytvára na zuboch a ďasnách. Môže spôsobiť zápaly a iné zubné problémy.

 3. Krvácanie ďasien - bolestivá známka zápalu ďasien, ktorá môže byť príznakom vážnejších zubných problémov.

 4. Zápalové ochorenia - závažnejšie zubné problémy, ktoré môžu spôsobiť bolesť a poškodenie zubov a tkanív.

Dentálna-hygiena-mačiek-a-kocúrov

Ako sa starať o zuby mačiek a kocúrov?

 1. Pravidelné čistenie zubov je kľúčové pre udržanie zdravých zubov a ďasien. Existujú rôzne možnosti pre čistenie zubov mačiek a kocúrov, vrátane špeciálne navrhnutých kefiek a zubných gélov.

 2. Správna strava môže pomôcť udržať zuby mačiek a kocúrov v dobrom stave. Mnoho sušených krmív obsahuje špeciálne prísady, ktoré pomáhajú odstraňovať plak a zubný kameň.

 3. Pravidelná kontrola stavu zubov u veterinára je dôležitá pre detekciu zubných problémov včas. Veterinár môže odporučiť potrebnú liečbu a preventívne opatrenia.

 4. Hračky na žuvanie môžu byť užitočné pre mačky a kocúry, ktoré majú sklon k tvorbe zubného kameňa. Žuvacie hračky môžu pomôcť pri čistení zubov a ďasien a stimulovať tvorbu slín, ktoré pomáhajú pri odstraňovaní baktérií z ústnej dutiny.

 5. Dodržiavanie pravidelných vakcinačných schém (očkovacích programov). Niektoré závažné zubné problémy môžu byť spôsobené infekciou, baktériami alebo vírusmi. Dodržiavanie pravidelných očkovacích programov môže pomôcť minimalizovať riziko vzniku infekcií, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zuby a ďasná.

Záver článku

Dentálna hygiena mačiek a kocúrov je rovnako dôležitá ako udržiavanie ich telesného zdravia z hľadiska výživy a fyzického cvičenia.

Pravidelné čistenie a kontrola stavu zubov u veterinára a dodržiavanie zdravých stravovacích návykov sú kľúčové pre minimalizovanie rizika zubných problémov a chorôb.

DEntálana hygiena mačiek VETERAS

 • Čo zahŕňa dentálna hygiena u mačiek a kocúrov?
  - Dentálna hygiena u mačiek a kocúrov zahŕňa starostlivosť o zuby a ďasná s cieľom udržať ich zdravie. To zahŕňa pravidelné čistenie zubov, kontrolu stavu zubov a ďasien, vyhýbanie sa škodlivým potravinám pre zuby a poskytovanie vhodných hračiek alebo potravinových doplnkov na podporu zdravia ústnej dutiny.

 • Aké sú výhody pravidelnej dentálnej hygieny pre mačky a kocúry?
  - Pravidelná dentálna hygiena pomáha predchádzať tvorbe zubného plaku a kamene, znižuje riziko zubného kazu, paradentózy a ďalších zubných problémov, a zlepšuje celkové zdravie ústnej dutiny mačky alebo kocúra.

 • Ako sa vykonáva dentálna hygiena u mačiek a kocúrov?
  - Dentálna hygiena u mačiek a kocúrov sa vykonáva rôznymi spôsobmi, vrátane čistenia zubov špeciálnymi zubnými kefkami alebo handričkami, podávaním špeciálnych dentálnych potravín alebo doplnkov, a pravidelných kontrol zubov u veterinárneho lekára.

 • Aké sú znaky zubného problému u mačiek a kocúrov?
  - Znaky zubného problému u mačiek a kocúrov môžu zahŕňať zubný plak a zubný kameň, krvácanie z ďasien, zápach z úst, stratu chuti do jedla, ťažkosti pri žuvaní, podráždenie v oblasti ústnej dutiny alebo zmeny vo správaní spojené s bolesťou.

 • Ako často by mala byť vykonávaná dentálna hygiena u mačiek a kocúrov?
  - Dentálna hygiena by mala byť vykonávaná pravidelne, ideálne každý deň alebo aspoň niekoľkokrát týždenne. Pravidelné návštevy veterinárneho lekára na kontrolu stavu zubov a ďasien sú tiež dôležité pre udržanie zdravia ústnej dutiny mačky alebo kocúra.

Pokiaľ máte akékoľvek obavy o zdravie zubov svojho miláčika, neváhajte nás kontaktovať pre poradenstvo a liečbu.


Autor článku

MVDr. Barbara Popovičová

Veterinár Košice MVDr. Barbara Popovičová