Leto a psy zavreté v autách bez svojich majiteľov

Záchrana domáceho miláčika zatvoreného v aute počas letných horúčav

Prvá pomoc pre zviera, ktoré bolo zatvorené v aute počas letných horúčav, je životne dôležitá.

Teplota v interiéri auta môže v priebehu krátkej doby rapídne vzrásť a predstavovať tak vážne nebezpečenstvo pre zdravie a život všetkých živých tvorov.

20210521_084256 – kópia

Ak niekto náhodou zbadá v lete zavreté zviera v zaparkovanom aute, mal by postupovať nasledovne:

 1. Rýchlo zareagovať:
  Akonáhle si všimnete zviera uväznené v aute, mali by ste čo najrýchlejšie jednať. Nepredlžujte zbytočne čas, pretože každá minúta môže mať fatálne následky pre zviera.

 2. Kontaktovať miestnu políciu:
  Ak nevidíte majiteľa v blízkosti auta, je dôležité okamžite zavolať miestnu políciu alebo záchrannú službu, aby mohli situáciu riešiť profesionálne a zabezpečiť prístup do vozidla.

 3. Zabezpečte ventiláciu:
  Pokiaľ je to možné, pokúste sa zabezpečiť nejakú formu ventilácie pre zviera. Napríklad otvorením okna môže prúdenie vzduchu pomôcť znížiť vnútornú teplotu auta.

 4. Dávkujte vodu:
  Ak je zrejmé, že zviera trpí horúčavami a je vedľa auta dostupná čistá voda, môžete skúsiť dávkovať zviera pitím vody cez misku (ak je možné) cez otvorené okno.

Zvieratá, ktoré majitelia najčastejšie nechávajú v zaparkovaných autách, sú psy.

Psy sú zvyknuté cestovať so svojimi majiteľmi a často ich nechávajú v aute, keď musia na chvíľu niekam zájsť.

Práve preto je dôležité vzdelávať majiteľov o rizikách a dôsledkoch nechávania psov v zaparkovaných autách počas horúčav.

Pri takýchto situáciách je najbezpečnejšou a najvhodnejšou voľbou kontaktovať profesionálneho veterinárneho lekára alebo záchrannú službu. Odborníci majú potrebné nástroje a znalosti na to, aby zviera zachránili a poskytli mu potrebnú lekársku starostlivosť.

Áno, bohužiaľ, sa stretávame s prípadmi, kedy zviera zomrie v aute v dôsledku vysokých horúčav.

Toto je tragická situácia, ktorá by sa mala zverejňovať pre verejnosť, aby sa ľudia naučili, aké nebezpečné môže byť nechať zviera v zaparkovanom aute.

Odborníci a organizácie v oblasti veterinárnej starostlivosti jednoznačne odporúčajú, aby majitelia nenechávali za žiadnych okolností svojich domácich miláčikov samých v zaparkovaných autách, aj keď je to len na pár minút.

Interiér auta sa rýchlo prehrieva a môže viesť k nebezpečným teplotám, ktoré sú pre zvierací ale aj ľudský život ohrozujúce.

Vždy by sa malo nájsť vhodné miesto pre zviera alebo ho radšej ponechať doma, ak nie je možné ho vziať so sebou na cestu.

Pes v aute

Záver článku:

Ponechanie zvieraťa v zaparkovanom aute počas horúčav môže mať vážne následky.

Ak niekto náhodou zbadá zviera zavreté v aute, ktoré je v núdzi, je dôležité okamžite konať a zavolať odbornú pomoc.

Najčastejšie majitelia nechávajú v autách svojich psov, čo je nebezpečné a neodporúča sa to.

Pri takýchto situáciách treba kontaktovať profesionálov, pretože iba oni majú potrebné znalosti a vybavenie na poskytnutie adekvátnej starostlivosti.

Zvieratá nikdy nenechávajte v zaparkovaných autách, pretože to môže mať tragické následky.


Autor článku:

Službukonajúci zverolekár pre Košice a okolie

MVDr. Barbara Popovičová

Veterinár Košice - MVDr. Barbara Popovičová