HOTSPOT - Hnisavý zápal kože u psov

Príznaky, liečba a prevencia

Hotspot, známy aj ako akútna vlhká dermatitída, je zápalové ochorenie kože, ktoré postihuje psov.

HOTSPOT u psa Veterinár Košice VETERAS.sk

Je to pomerne častý problém, ktorý môže spôsobiť vážne nepohodlie Vášmu psíkovi.

V tomto článku sa pozrieme na príznaky, liečbu a prevenciu hotspotu u psov, aby sme Vám pomohli rozpoznať a zvládnuť toto ochorenie.

Príznaky hotspotu u psov

Hotspot sa zvyčajne začína ako malá červená škvrna na koži, ktorá sa rýchlo zväčšuje.

Táto oblasť kože môže byť veľmi svrbivá a bolestivá, čo zvyčajne vedie k nadmernému škrabaniu, lízaniu alebo hryzeniu.

Pretože sa jedná o vlhký typ dermatitídy, koža v tejto oblasti môže byť mokrá, čo vytvára ideálne prostredie pre rýchle šírenie infekcie.

Liečba hotspotu u psov

Ak zistíte príznaky hotspotu u svojho psa, je dôležité konať rýchlo, aby ste zabránili ďalšiemu rozšíreniu infekcie.

Tu je niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť na liečbu hotspotu:

  1. Oholenie a čistenie srsti okolo postihnutého miesta pomôže udržať oblasť čistú a umožní lepšiu aplikáciu liečebných prostriedkov. Potom starostlivo umyte postihnutú oblasť jemným antiseptickým prostriedkom určeným pre zvieratá.

  2. Liečebné krémy a spreje. Veterinár Vám môže odporučiť vhodný liečebný krém alebo sprej na zmiernenie svrbenia, zápalu a liečbu infekcie. Tieto lieky často obsahujú antibakteriálne a protizápalové zložky.

  3. Antibiotika a lieky. Ak je hotspot infikovaný, Váš veterinár Vám môže predpísať antibiotiká na boj proti infekcii. Je dôležité dodržiavať predpísaný režim liečby a dokončiť celý priebeh antibiotík, aj keď sa príznaky zlepšia.

  4. Ochranné goliere. V niektorých prípadoch môže byť potrebné obmedziť prístup psa k postihnutému miestu. Vhodné krkavčie obojky alebo ochranné línie môžu zabrániť lízaniu alebo hryzeniu oblasti, čím sa zmierni podráždenie a umožní rýchlejšie hojenie.

Prevencia hotspotu u psov

Aj keď hotspoty môžu postihnúť akéhokoľvek psa, existujú niektoré preventívne opatrenia, ktoré môžete prijať na minimalizovanie rizika vzniku tohto ochorenia:

  1. Hygiena a starostlivosť o kožu: Pravidelné kúpele a starostlivosť o kožu Vášho psa môžu pomôcť udržiavať pokožku zdravú a odstraňovať nadmerné množstvo baktérií a alergénov.

  2. Kontrola parazitov: Pravidelná kontrola a liečba proti blchám a kliešťom je dôležitá, pretože blchy a kliešte môžu spôsobiť podráždenie kože a vyvolať vznik hotspotu.

  3. Strava a výživa: Zdravá a vyvážená strava s dostatočným príjmom živín posilní imunitný systém Vášho psa a pomôže udržiavať zdravú kožu.

  4. Stresové faktory: Stres môže oslabiť imunitný systém Vášho psa a zvýšiť riziko vzniku kožných problémov. Snažte sa minimalizovať stresové situácie a poskytnúť psíkovi dostatočnú fyzickú aktivitu a psychickú stimuláciu.

V prípade, že sa príznaky hotspotu u Vášho psa nezlepšujú alebo sa zhoršujú, je dôležité vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

Veterinár môže poskytnúť presnú diagnózu a navrhnúť vhodný liečebný plán.

VETERAS.sk je tu pre Vašich štvornohých miláčikov a ponúka komplexné veterinárne služby vrátane diagnostiky, liečby a preventívnej starostlivosti.

Nezáleží na tom, či ide o hotspot alebo iné ochorenie, kvalifikovaný veterinárny tím VETERAS.sk Vám poskytne najlepšiu starostlivosť pre Vašich miláčikov.


Autor článku:

MVDr. Barbara Popovičová

IMG_8638 – kópia