Domáce zvieratá a naše zdravie

Odkryte tajomstvo, ako sa Váš domáci miláčik môže stať Vaším najlepším terapeutom.

Psy a mačky VETERAS3

Zvieratá sú súčasťou našich životov už stáročia a dokážu nás obohatiť nielen svojou láskou a vernosťou, ale aj svojím pozitívnym vplyvom na naše zdravie a celkovú pohodu.

Aj keď sa to môže zdať pre niektorých ľudí prekvapivé, existuje množstvo výskumov, ktoré potvrdzujú, že naše domáce zvieratá môžu mať terapeutický účinok na naše telo aj myseľ.

Jedným z najväčších prínosov, ktoré nám zvieratá môžu poskytnúť, je zníženie stresu.

Prítomnosť zvierat okolo nás dokáže zmierniť úzkosť a depresiu, pretože nám poskytuje pocit pohodlia a bezpečia.

Navyše, časté hladkanie zvierat môže znižovať hladinu stresového hormónu kortizolu v našom tele a zvyšovať produkciu hormónov, ktoré zlepšujú náladu, ako je oxytocín.

Psy a mačky VETERAS

Zvieratá môžu byť pre nás tiež výborným spôsobom, ako sa viac hýbať a zlepšovať svoje fyzické zdravie.

Napríklad, prechádzky so psom nás motivujú k pravidelnému cvičeniu a zlepšujú našu kardiovaskulárnu kondíciu.

Okrem toho, niektoré druhy zvierat, ako napríklad mačky, môžu pomôcť znižovať krvný tlak a riziko vzniku srdcových ochorení.

Zvieratá môžu mať pozitívny vplyv aj na deti, pretože pomáhajú rozvíjať ich empatiu a zodpovednosť.

Okrem toho, mnohé štúdie potvrdzujú, že deti, ktoré vyrastajú so zvieratami, majú vyššie sebavedomie a sú odolnejšie voči stresu.

Všetky tieto benefity robia z našich zvierat naozaj výnimočných terapeutov.

Ale ako sa môžeme uistiť, že si to s našimi domácimi miláčikmi robíme správne? Jedným z najjednoduchších spôsobov je udržiavať pravidelný kontakt s našimi zvieratami a hýbať sa s nimi čo najčastejšie.

Psy a mačky VETERAS10

Hladenie zvierat, trávenie času s nimi a cvičenie môžu byť skvelými spôsobmi, ako sa viac prepojiť s našimi zvieratami a zlepšiť našu pohodu.

Okrem toho, existuje aj niekoľko terapeutických techník, ktoré môžu byť užitočné pre tých, ktorí sa chcú stať skutočne zodpovednými a citlivými majiteľmi domácich zvierat.

Terapia s domácimi zvieratami, ktorá sa často používa v zdravotníckom prostredí, môže pomôcť pri liečbe rôznych psychických a fyzických ochorení.

Napríklad terapia so psom, môže byť účinná pri zmiernení príznakov úzkosti a depresie, zlepšení sociálneho správania a rozvoji motorických schopností u detí s autizmom.

Pre tých, ktorí nemajú čas alebo možnosti využívať terapeutické služby, existuje aj niekoľko jednoduchých spôsobov, ako sa dostať do kontaktu so svojimi zvieratami a zlepšiť svoju pohodu.

Ak nemáte doma zvieratko a máte preto aj opodstatnené dôvody môžete využiť hodinovú adopciu v rámci venčenia zvierat z útulkov alebo občianskych združení.

Hladkanie a rozprávanie sa so svojimi zvieratami, trávenie času s nimi a hľadanie spoločných aktivít môže byť skvelým spôsobom, ako sa viac spojiť a harmonizovať s našimi domácimi miláčikmi a zlepšiť naše zdravie a pohodu.

Zvieratá nám môžu poskytnúť tak veľa a ich pozitívny vplyv na naše zdravie a psychiku nie je možné preceňovať.

Psy a mačky VETERAS11

Preto by sme sa mali snažiť byť citliví a zodpovední majitelia a využívať všetky možnosti, ktoré nám zvieratá ponúkajú.

Takže ak hľadáte spôsob, ako zlepšiť svoju pohodu a zdravie, nezabudnite sa obrátiť na svojich domácich miláčikov - môžu Vám poskytnúť presne to, čo potrebujete.

Záver článku

 • Aký je vzťah medzi domácimi zvieratami a naším zdravím?
  - Domáce zvieratá môžu mať pozitívny vplyv na naše zdravie, ako je znižovanie stresu a úzkosti, zlepšenie nálady, zvýšenie pohybovej aktivity a sociálna podpora. Avšak môžu tiež byť zdrojom alergií, infekcií alebo parazitov, ktoré môžu ovplyvniť naše zdravie.

 • Ako môžu domáce zvieratá zlepšiť naše psychické zdravie?
  - Domáce zvieratá môžu zlepšiť naše psychické zdravie tým, že poskytujú spoločnosť, lásku a pocit bezpečia. Interakcia s domácim miláčikom môže znižovať hladinu stresu, úzkosti a depresie a podporovať lepšiu duševnú pohodu.

 • Aké sú riziká spojené s domácimi zvieratami a naším zdravím?
  - Riziká spojené s domácimi zvieratami môžu zahŕňať alergie, infekcie, parazitárne ochorenia alebo úrazy. Napríklad kontakt s niektorými zvieracími alergénmi môže vyvolať alergické reakcie, a niektoré zvieratá môžu prenášať bakterie, parazity alebo vírusy, ktoré môžu spôsobiť infekcie.

 • Ako môžeme minimalizovať riziká spojené s domácimi zvieratami?
  - Na minimalizáciu rizík spojených s domácimi zvieratami patrí pravidelná veterinárna starostlivosť, vrátane očkovania, odčervovania a vykonávanie potrebných hygienických opatrení, ako je čistenie a dezinfekcia prostredia, umývanie rúk po kontakte so zvieratami a pravidelné čistenie ich obojkov, postelí alebo hračiek.

 • Aké sú ďalšie výhody a riziká spojené s chovom domácich zvierat?
  - Okrem zlepšenia psychického zdravia a príjemnej spoločnosti môžu domáce zvieratá prispievať aj k vyššej pohybovej aktivite a sociálnym interakciám. Na druhej strane, riziká zahŕňajú možnosť alergií, infekcií, úrazov alebo náklady spojené s veterinárnou starostlivosťou. Je dôležité zvážiť tieto faktory pri rozhodovaní o tom, či si zaobstarať domáceho miláčika.

Autor článku

MVDr. Barbara Popovičová

MVDr. Barbara Popovičová