Domáce zvieratá a naše zdravie

Odkryte tajomstvo, ako sa Váš domáci miláčik môže stať Vaším najlepším terapeutom.

Psy a mačky VETERAS3

Zvieratá sú súčasťou našich životov už stáročia a dokážu nás obohatiť nielen svojou láskou a vernosťou, ale aj svojím pozitívnym vplyvom na naše zdravie a celkovú pohodu.

Aj keď sa to môže zdať pre niektorých ľudí prekvapivé, existuje množstvo výskumov, ktoré potvrdzujú, že naše domáce zvieratá môžu mať terapeutický účinok na naše telo aj myseľ.

Jedným z najväčších prínosov, ktoré nám zvieratá môžu poskytnúť, je zníženie stresu.

Prítomnosť zvierat okolo nás dokáže zmierniť úzkosť a depresiu, pretože nám poskytuje pocit pohodlia a bezpečia.

Navyše, časté hladkanie zvierat môže znižovať hladinu stresového hormónu kortizolu v našom tele a zvyšovať produkciu hormónov, ktoré zlepšujú náladu, ako je oxytocín.

Psy a mačky VETERAS

Zvieratá môžu byť pre nás tiež výborným spôsobom, ako sa viac hýbať a zlepšovať svoje fyzické zdravie.

Napríklad, prechádzky so psom nás motivujú k pravidelnému cvičeniu a zlepšujú našu kardiovaskulárnu kondíciu.

Okrem toho, niektoré druhy zvierat, ako napríklad mačky, môžu pomôcť znižovať krvný tlak a riziko vzniku srdcových ochorení.

Zvieratá môžu mať pozitívny vplyv aj na deti, pretože pomáhajú rozvíjať ich empatiu a zodpovednosť.

Okrem toho, mnohé štúdie potvrdzujú, že deti, ktoré vyrastajú so zvieratami, majú vyššie sebavedomie a sú odolnejšie voči stresu.

Všetky tieto benefity robia z našich zvierat naozaj výnimočných terapeutov.

Ale ako sa môžeme uistiť, že si to s našimi domácimi miláčikmi robíme správne? Jedným z najjednoduchších spôsobov je udržiavať pravidelný kontakt s našimi zvieratami a hýbať sa s nimi čo najčastejšie.

Psy a mačky VETERAS10

Hladenie zvierat, trávenie času s nimi a cvičenie môžu byť skvelými spôsobmi, ako sa viac prepojiť s našimi zvieratami a zlepšiť našu pohodu.

Okrem toho, existuje aj niekoľko terapeutických techník, ktoré môžu byť užitočné pre tých, ktorí sa chcú stať skutočne zodpovednými a citlivými majiteľmi domácich zvierat.

Terapia s domácimi zvieratami, ktorá sa často používa v zdravotníckom prostredí, môže pomôcť pri liečbe rôznych psychických a fyzických ochorení.

Napríklad terapia so psom, môže byť účinná pri zmiernení príznakov úzkosti a depresie, zlepšení sociálneho správania a rozvoji motorických schopností u detí s autizmom.

Pre tých, ktorí nemajú čas alebo možnosti využívať terapeutické služby, existuje aj niekoľko jednoduchých spôsobov, ako sa dostať do kontaktu so svojimi zvieratami a zlepšiť svoju pohodu.

Ak nemáte doma zvieratko a máte preto aj opodstatnené dôvody môžete využiť hodinovú adopciu v rámci venčenia zvierat z útulkov alebo občianskych združení.

Hladkanie a rozprávanie sa so svojimi zvieratami, trávenie času s nimi a hľadanie spoločných aktivít môže byť skvelým spôsobom, ako sa viac spojiť a harmonizovať s našimi domácimi miláčikmi a zlepšiť naše zdravie a pohodu.

Zvieratá nám môžu poskytnúť tak veľa a ich pozitívny vplyv na naše zdravie a psychiku nie je možné preceňovať.

Psy a mačky VETERAS11

Preto by sme sa mali snažiť byť citliví a zodpovední majitelia a využívať všetky možnosti, ktoré nám zvieratá ponúkajú.

Takže ak hľadáte spôsob, ako zlepšiť svoju pohodu a zdravie, nezabudnite sa obrátiť na svojich domácich miláčikov - môžu Vám poskytnúť presne to, čo potrebujete.


Autor článku

MVDr. Barbara Popovičová

MVDr. Barbara Popovičová