Môj pes má hnačku a zvracia

Príznaky a liečba ochorení tráviaceho traktu u psov a mačiek

Bolesti brucha psov a maciek VETERAS

Tráviaci systém môže byť pre domácich maznáčikov zdrojom mnohých problémov.

Ochorenia tráviaceho traktu sú u psov a mačiek veľmi bežné, a preto je dôležité, aby sme vedeli, aké príznaky treba sledovať a ako tieto ochorenia liečiť.

Aké sú príznaky ochorení tráviaceho traktu u psov a mačiek?

Existuje mnoho príznakov, ktoré môžu naznačovať problémy s trávením u psov a mačiek.

Niektoré z najbežnejších príznakov zlého trávenia sú:

 1. Zvracanie:
  - Ak sa váš maznáčik zvracia často alebo má zvracanie s krvou, môže to byť príznak vážnejšieho ochorenia tráviaceho traktu.
  - Môže byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú napríklad infekcie, alergie, stres, nadmerné podávanie liekov alebo nevhodná strava.
  - Niektoré zdroje uvádzajú, že zvracanie je prirodzenou obrannou reakciou organizmu na odstránenie nežiaducich látok, ako sú napríklad toxíny.
  - Liečba zvracania u psov a mačiek sa zvyčajne zameriava na odstránenie zdroja problému, ako aj na zmiernenie príznakov.
  - V niektorých prípadoch môže byť potrebné podať lieky na zmiernenie nevoľnosti a zvracania.
  - Je dôležité starostlivo sledovať svojho maznáčika a reagovať na príznaky čo najskôr, aby sa predišlo ďalším zdravotným komplikáciám.

  Pes hnačkuje a potrebuje infuziu Veterinar košice
 2. Hnačka:
  - Hnačka u psov a mačiek môže byť spôsobená mnohými faktormi, vrátane problémov s trávením.
  - Môže byť spôsobená rôznymi faktormi, ako sú napríklad infekcie, parazity, stravovacie návyky alebo nevhodné lieky.
  - Hnačka môže byť tiež prejavením iných zdravotných problémov, ako sú alergie, stres alebo chronické ochorenia tráviaceho traktu.
  - Pri hnačke sa zvyčajne pozoruje časté vyprázdňovanie, ktoré je často tekuté alebo krvavé.
  - Iné príznaky, ako sú nevoľnosť, zvracanie, bolesť brucha a dehydratácia, môžu tiež sprevádzať hnačku.
  - Liečba hnačky u psov a mačiek závisí od zdroja problému a závažnosti príznakov. Vo väčšine prípadov sa zameriava na zmiernenie príznakov a podporu hydratácie.
  - V niektorých prípadoch môže byť potrebná antibiotická liečba alebo zmena stravy.
  - Je dôležité, aby ste svojho maznáčika starostlivo sledovali a reagovali na príznaky čo najskôr, aby sa predišlo dehydratácii a ďalším komplikáciám.
  - Ak má váš pes alebo mačka hnačku, je vhodné ho nechať odpočívať a poskytnúť mu ľahkú stravu.
  - V prípade, že sa hnačka opakuje alebo sa príznaky zhoršujú, je potrebné sa obrátiť na veterinárneho lekára.
  Pes hnačkuje Veterinarna ambulancia
 3. Nedostatok chuti do jedla:
  - Ak váš maznáčik nechce jesť alebo stráca na váhe, môže to byť príznak problému s trávením.

  Nechuť do jedla môže byť spôsobená mnohými faktormi, vrátane infekcií, parazitov, stresu, únavy a iných zdravotných problémov.
  - Ak Vaše zvieratko nechce jesť, môže to viesť k strate hmotnosti a dehydratácii, ktoré môžu mať negatívny vplyv na celkové zdravie a vitalitu.
  - Je dôležité identifikovať príčinu problému a zabezpečiť, aby vaše zvieratko dostalo potrebné množstvo živín a tekutín.
  - Pri tomto probléme sa vo väčšine prípadov zameriavame na zmiernenie príznakov a podporu chuti do jedla. To môže zahŕňať zmenu stravy, dodanie doplnkov výživy alebo liekov na podporu tráviaceho traktu.
  Nechuť fo jedla u psov VETERAS
 4. Bolesť brucha:
  - Tieto bolesti môžu byť spôsobené mnohými faktormi, vrátane zápalov, infekcií, porúch tráviaceho traktu, nádorov a iných zdravotných problémov.
  - Bolesti brucha môžu mať rôzne prejavy, vrátane nadúvania, zvracania, hnačky, nechuti do jedla, chudnutia a celkového nepríjemného pocitu.
  - Zvieratá môžu mať tiež zvýšenú citlivosť v oblasti brucha a môžu sa správať nezvyčajne, ako napríklad odmietnutie chodiť alebo sa pohybovať.
  - Liečba bolesti brucha sa zvyčajne zameriava na identifikáciu a liečbu príčiny problému.
  - Veterinárny lekár môže predpísať lieky na zmiernenie bolesti, ako aj antibakteriálne alebo antiparazitárne lieky na liečbu infekcií alebo parazitov.

Liečba ochorení tráviaceho traktu u psov a mačiek

Liečba ochorení tráviaceho traktu u psov a mačiek sa líši v závislosti od príčiny ochorenia.

Niektoré liečby zahŕňajú zmenu stravy, podávanie liekov, chirurgické zákroky a podobne.

Problemy s travenim psov a mačiek Veterinar košice

Ak sa domnievate, že váš maznáčik trpí problémami s trávením, je dôležité čo najskôr navštíviť veterinára.

Veterinár môže vykonať rôzne testy a vyšetrenia, aby zistil príčinu problémov s trávením Vášho maznáčika a určil správnu liečbu a veterinárnu dietu.

Záver článku

Záverom článku by sme radi zrhnuli sumár Vašich najčastejších otázok vo forme odpovedí.

 1.  Čo robiť, keď môj pes má hnačku a zvracia?

  • Keď má Váš pes hnačku a zvracia, je dôležité zabezpečiť, aby zostal hydratovaný a udržiavať ho na ľahkej strave. Môžete mu ponúknuť malé množstvo vody na pitie, a ak je to možné, poskytnúť mu stravu s nízkym obsahom tuku, napríklad varenú mrkvu s ryžou.

 2.  Aké sú príčiny hnačky a zvracania u psov?

  • Príčiny hnačky a zvracania u psov môžu byť rôznorodé, vrátane infekcií, stravovacích problémov, parazitov, stresu, toxínov alebo dokonca vážnejších ochorení ako je gastroenteritída alebo zápal pankreasu.

 3.  Ako liečiť hnačku u psov?

  • Liečba hnačky u psov závisí od príčiny. V niektorých prípadoch môže stačiť úprava stravy a podávanie probiotík, v iných prípadoch môže byť potrebné podanie liekov na kontrolu zvracania alebo hnačky. Ak príznaky pretrvávajú alebo sa zhoršujú, je dôležité vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

 4.  Aké sú domáce lieky na hnačku a zvracanie u psov?

  • Niektoré domáce lieky, ktoré môžu pomôcť zmierniť hnačku a zvracanie u psov, zahŕňajú stravu s nízkym obsahom tuku, pridanie probiotík do stravy, alebo podávanie stravy, ktorá je ľahko stráviteľná ako varené kuracie mäso so varenej ryže. Avšak, je dôležité byť opatrný pri používaní domácich liekov a konzultovať reálny stav s veterinárom.

 5.  Kedy by som mal navštíviť veterinára, ak má môj pes hnačku a zvracia?

  • Ak váš pes trpí hnačkou a zvracaním, ktoré pretrvávajú viac ako 24 hodín, alebo ak sa objavia ďalšie príznaky ako hnačka s krvou, silné zvracanie, zvýšená teplota tela, apatia alebo slabosť, je dôležité nečakať a okamžite vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

 6.  Ako pomôcť psovi s hnačkou a zvracaním doma?

  • Domáce opatrenia môžu zahŕňať podávanie malých dávok vody vody na pitie, poskytnutie stravy s nízkym obsahom tuku a ľahko stráviteľných potravín. Je tiež dôležité monitorovať stav vášho psa a vyhľadať veterinárnu pomoc, ak sa príznaky nezlepšujú.

 7.  Je to nebezpečné, ak pes má hnačku a zvracia?

  • Áno, hnačka a zvracanie u psov môžu byť nebezpečné, pretože môžu viesť k dehydratácii a ďalším komplikáciám. Je dôležité monitorovať stav vášho psa a pri prvých príznakoch zhoršenia alebo ak sa príznaky nezlepšujú, vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

 8.  Ako zabrániť dehydratácii u psov s hnačkou a zvracaním?

  • Aby ste zabránili dehydratácii u psov s hnačkou a zvracaním, je dôležité ponúknuť im pravidelné a časté malé množstvá vody na pitie. Ak pes odmieta piť, alebo sa zdá dehydratovaný, je potrebné vyhľadať veterinárnu pomoc pre intravenóznu hydratáciu.

 9.  Ako rozpoznať vážnejšie zdravotné problémy spojené s hnačkou a zvracaním u psov?

  • Niektoré z vážnejších zdravotných problémov spojených s hnačkou a zvracaním u psov môžu zahŕňať infekcie, parazitárne ochorenia, gastroenteritídu, zápal pankreasu alebo dokonca prehltnutie cudzích predmetov. Ak sa objavia príznaky ako hnačka s krvou, silné zvracanie, zvýšená teplota tela, apatia alebo slabosť, je dôležité okamžite vyhľadať veterinárnu starostlivosť.

Navštívte nás v našej veterinárnej ambulancii

Ak máte podozrenie, že váš maznáčik trpí problémami s trávením, neváhajte nás kontaktovať.

V našej veterinárnej ambulancii VETERAS sme odborníci na liečbu ochorení tráviaceho traktu u psov a mačiek.

Naši veterinári vám radi pomôžu určiť príčinu problémov s trávením Vášho miláčika.


Autor článku:

MVDr. Barbara Popovičová

MVDr. Barbara Popovičová VETERAS.sk