Pseudogravidita u feny

Čo to je falošná gravidita a ako sa s ňou vysporiadať?

Pseudogravidita, často nazývaná aj falošná gravidita alebo pseudocyesis, je stav, ktorý môže postihnúť fenky.

Pseudogravidita u fenky Veterinár Košice Veteras.sk

Pre mnohých majiteľov psov ale aj pre samotnú sučku môže byť mätúce zistiť, že fenka prejavuje znaky tehotenstva, aj keď nie je gravidná.

V tomto článku sa pozrieme na to, čo presne je pseudogravidita, ako ju rozpoznať a ako s ňou správne zaobchádzať.

 1. Čo je pseudogravidita u feny?

  - Pseudogravidita je stav, ktorým fenka prejavuje znaky tehotenstva, ako sú zväčšené mliečne žľazy, zmeny v správaní a dokonca aj tvorba mlieka, aj keď nie je gravidná. Tento stav je spôsobený hormonálnymi zmenami najčastejšie po období tepla, keď dochádza k zmene hladín hormónov v tele fenky.

 2. Aké sú príznaky pseudogravidity u feny?

  Medzi najčastejšie príznaky pseudogravidity patria:

 • Zväčšené mliečne žľazy: Fenka môže mať zväčšené a citlivé mliečne žľazy, ktoré sa môžu dokonca naplniť mliekom.
 • Zmeny v správaní: Fenka môže prejavovať úzkosť, náladovosť alebo ochranársky pud, ako by sa starala o imaginárne šteniatka.
 • Tvorba hniezda: Niektoré fenky môžu začať tvoriť hniezdo alebo hľadať miesto na vrh (pôrod a narodenie šteniatok).
 1. Je pseudogravidita nebezpečná pre fenku?

  - Vo väčšine prípadov nie je pseudogravidita nebezpečná pre fenku. Ide len o fyziologický a hormonálny stav, ktorý prejde s časom. Avšak v niektorých prípadoch môže fenka prejavovať znaky depresie alebo úzkosti, čo môže vyžadovať podporu a starostlivosť od majiteľa.

 2. Ako sa dá liečiť pseudogravidita u feny?

  - Liečba pseudogravidity zvyčajne nie je potrebná, pretože stav prejde sám od seba. Avšak v prípade výrazných príznakov úzkosti alebo depresie môže veterinár odporučiť podpornú starostlivosť alebo v prípade veľkého nepohodlia liečbu liekmi či chirurgický zákrok ovariohysterektómiu (OVH) sterilizáciu sučky.

Pseudogravidita u fenky Veterinár Košice Veteras.skPseudogravidita u fenky Veterinár Košice Veteras.sk

 1. Dá sa pseudogravidite predísť?

  - Pseudogravidita je fyziologický stav, ktorý sa môže vyskytnúť u každej fenky. Nie je úplne možné jej predísť, ale preventívna sterilizácia fenky môže minimalizovať riziko jej vzniku.

Pseudogravidita u fenky Veterinár Košice Veteras.sk

Príznaky pseudogravidity u feny

 1. Zväčšené mliečne žľazy:

  - Jedným z najvýraznejších príznakov pseudogravidity je zväčšenie a citlivosť mliečnych žliaz. Tieto žľazy sa môžu dokonca naplniť mliekom, kedy môže dôjsť aj ku tvorbe materského mlieka.

 2. Zmeny v správaní:

  - Fenky trpiace pseudograviditou môžu prejaviť zmenu v správaní, ktorá sa môže prejaviť ako úzkosť, náladovosť alebo ochranárske správanie. Niektoré fenky môžu začať stavať hniezdo a správať sa, akoby sa starali o neexistujúce šteniatka.

 3. Tvorba hniezda:

  - Fenky môžu začať tvoriť hniezdo alebo hľadať miesto na narodenie šteniat, čo je ďalším príznakom pseudogravidity.

Príčiny vzniku pseudogravidity u feny

 1. Hormonálne zmeny po období tepla - Pseudogravidita je spôsobená hormonálnymi zmenami v tele fenky po období tepla. Počas tohto obdobia dochádza k zvýšeniu hladiny hormónov, ako sú progesterón a prolaktín, čo môže spôsobiť, že telo fenky bude reagovať ako keby bola tehotná.

 2. Nedostatočná stimulácia alebo koniec obdobia párenia - V niektorých prípadoch môže pseudograviditu vyvolať nedostatočná stimulácia alebo koniec obdobia párenia. Ak sa fenka páruje, ale nezostane gravidná, jej telo môže reagovať vytvorením stavu, ktorý pripomína tehotenstvo.

 3. Genetické faktory - Genetické faktory môžu tiež zohrávať úlohu pri vzniku pseudogravidity u feniek. Niektoré fenky sú náchylnejšie na tento stav než iné v dôsledku ich genetického zloženia.

Pochopenie príznakov a príčin pseudogravidity u feniek je dôležité pre majiteľov psov, aby vedeli, ako najlepšie pomôcť svojim štvornohým priateľom počas tohto fyziologického stavu.

Pseudogravidita u fenky Veterinár Košice Veteras.sk

Záver

Pseudogravidita je bežný fyziologický stav, ktorý môže postihnúť feny po období tepla.

Aj keď pre mnohých majiteľov môže byť zmatujúce, je dôležité si uvedomiť, že ide len o dočasný stav, ktorý prejde s časom.

Ak však máte obavy o zdravie svojej fenky alebo si neviete rady s jej príznakmi, vždy je najlepšie konzultovať s veterinárnym lekárom.

V prípade akýchkoľvek doplňujúcich otázok neváhajte kontaktovať našu veterinárnu ambulanciu VETERAS.skAutor článku

MVDr. Barbara Popovičová
Veterinár Košice

IMG_8638 – kópia